Berlin

Festyn Jubileuszowy z okazji 30-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu

Flyer Fest AW tym roku mija już 30 rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” z 17 czerwca 1991 roku, który reguluje prawa Polaków i Polonii w Niemczech. Już po raz kolejny Zrzeszenie Federalne Polskie Forum w Niemczech tradycyjnie z tej okazji organizuje Polonijny Festyn Jubileuszowy, który odbędzie się 18 września 20021 roku o godz. 19 w Reiterhoff Qualitz-Domaradzki,

Zabel-Krüger-Damm 229, 13469 Berlin – Lübars.

Bezpłatne zaproszenia można zamawiać u organizatorów lub w berlińskim Biurze Polonii tel. 03050578096.

 

Flyer Fest Bb

W programie obok zanych zespołów z Berlina: New Voice System i Bloody Kishka, wystapi duet BenRose, znana wszystkim Ela Dębska z zespołem oraz Andy Andrzej Szpak Band. Gwiazdą wieczoru jest znany duet Maniek & Leman.

Serdecznie zapraszamy.

Wybory Prezydenckie 2020

wybory p

3. OKTOBER - DZIEN JEDNOSCI NIEMIEC

DSCN1465

Zjednoczenie Niemiec z niemieckego Deutsche Wiedervereinigung, (dosłownie ponowne niemieckie zjednoczenie) oznacza przystąpienie Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Berlina Zachodniego do zasięgu obowiązywania ustawy zasadniczej dla Republiki Federalnej Niemiec. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku na mocy ratyfikowanego przez parlamenty obu państw w dniu 20 września 1990 roku układu (traktat zjednoczeniowy) pomiędzy RFN a NRD o przywróceniu jedności Niemiec, kraje związkowe NRD w dniu 3 października 1990 przystąpiły do RFN. Dzień ten jest uznawany za oficjalną datę zjednoczenia Niemiec i obchodzony jest jako święto państwowe – Dzień Jedności Niemiec.

Ein Phönix aus der Asche Zestörung und Wiederaufbau Warschaus 1939 - 1955

DSCI0037

W berlińskim ratuszu można oglądać wystawę Domu Spotkań z Historią „Feniks z popiołów. Zniszczenie i odbudowa Warszawy”. Ekspozycję otworzyła sekretarz stanu w rządzie kraju związkowego Berlin Hella Dunger-Loeper. „Zdaniem sekretarz stanu do spraw europejskich wystawa pokazywana w Berlinie pełni ważną rolę, gdyż „nigdy nie wolno zapomnieć krzywd wyrządzonych mieszkańcom Warszawy”. W otwarciu wystawy udział wziął Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski z Domu Spotkań z Historią reprezentował dyrektor Piotr Jakubowski.

Wystawa pokazuje Warszawę z okresu międzywojennego, jej późniejsze zniszczenia wojenne oraz długotrwały proces odbudowy po zakończeniu II wojny światowej. Na wystawie prezentowane są krótkie filmy dokumentalne ukazujące Warszawę na przestrzeni kilkudziesięciu lat i niemalże 40 czarno-białych plansz. Autorami tekstów są Jerzy. S. Majewski i Tomasz Markiewicz. Ekspozycję można oglądać w Berlinie do 22 października.

Wystawa "Jak Feniks z popiołów" w Czerwonym Ratuszu w Berlinie pokazuje zniszczenie Warszawy podczas II Wojny Światowej, która  nie ma precedensu w historii. Naziści dokonali zniszczenia miasta całkowicie, pozostawiając około 80% miasta w ruinach. Jednak, podobnie jak Ptak Feniks, Warszawa powstała z popiołów, aby stać się tętniącym życiem nowoczesnym miastem jakim jest dziś.

Festyn jubileuszowy "Spotkania POLSKO - NIEMIECKIE" Berlin 2016

DSCI0195

 W poprzedzającą wybory w Berlinie sobotę 17 września polscy berlińczycy przybyli
licznie na koncert w znanej hali widowiskowej Columbiahalle. Większość z ponad
dwu tysięcznej publiczności stanowili reprezentanci Polonii, ale wielu było
także Niemców i przedstawicieli innych narodowości. Koncert integrował nie tylko
reprezentantów rożnych nacji, ale także przedstawicieli rożnych generacji. Wśród
publiczności było wiele rodzin trzypokoleniowych oraz młodzieży polskiej w
Berlinie.

Zespól „Piramidy”, prowadzony przez Piotra Kajetana Matczuka, który w
Polsce robi coraz większa karierę, wystąpił razem z chórem niemiecko-polskiej
szkoły europejskiej w Berlinie – Robert Jungk Oberschule. Stricte niemiecki
zespół „Polkaholix”, porwał jak zwykle do tańca żywiołową polką całą
publiczność.