magazynpolonia

Logo Forum2

Aktualności

Spacer z PTTiK Berlin - Jarmak Świąteczny w Britz

 JarmarkBozonarodzeniowy Britz

PTTiK Berlin“ zaprasza w grudniu na spacer po niewielkim parku Gutzhofbritz z zakończeniem na bożonarodzeniowym jarmarku  przy pałacu Britz.  Spotykamy się w niedzielę, tj. 15.12.2024 o godz. 13:00 na stacji U 7 – Parchimer Allee.

Zgodnie z naszą tradycją wspólnego poznawania jarmarków bożonarodzeniowych w tym roku wybieramy się do Neukölln do pałacu Britz, który otoczony jest parkiem Gutzhofbritz, aby zaznać szczególnej, odmiennej od innych jarmarków atmosfery, bo z innej epoki i podelektować się aurą świąteczną, grzanym winem z goździkami, smakowicie pachnącymi piernikami oraz dźwiękami świątecznych orkiestr i śpiewem bożonarodzeniowych chórów.  

Ten niewielki, barokowy park o wielkości zaledwie ca 2 ha rozciąga się na terenie byłej posiadłości rycerskiej Gutzhofbritz. Został założony wraz z budową pałacu Britz w 1706 roku, jako ogród Lustgarten wraz z ogrodem użytkowym i drzewami owocowymi. Pierwsza w Niemczech odmiana akacji „robinia” została zasadzona właśnie tutaj. Park posiada także mały stawek ze złotymi rybkami, fontannę, pawilon ogrodowy i oranżerię oraz kopie słynnej rzeźby mleczarki i najstarsze w Berlinie drzewo Gingko (miłorząb). Centralnym punktem parku jest oczywiście pałac Britz zbudowany w 1706 roku, a całkowicie odnowiony w 1770 roku natomiast w 1880 roku zmieniony ze stylu barokowego na styl neorenesansowy. Wtedy też została dobudowana istniejąca do dzisiaj wieża. Po II wojnie światowej przez wiele lat pałac pełnił funkcję domu dziecka natomiast dzisiaj niczym muzeum stanowi świadectwo minionej epoki, ponieważ zapełniony jest historycznymi meblami, min z drzewa orzechowego i wytapetowany skórami. Pałac ten jest otwarty także dla zwiedzających.

W imieniu  „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

PTTiK Berlin” życzy Wszystkim naszym miłośnikom zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w  Nowym Roku 2022 zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności oraz wielu wspólnych spacerów i wędrówek!

 

Laureaci Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 202

dnimediow

 

Jury wskazało laureatów i laureatki Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2024 w pięciu kategoriach konkursowych.

Polsko-Niemiecką Nagrodę im. Tadeusza Mazowieckiego 2024 otrzymali:

w kategorii Prasa – Marek Rabij za artykuł „Języki obce”, opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”;

w kategorii Radio – Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum za reportaż „Ausbeutung auf der Autobahn - Trucker aus Osteuropa” („Wyzysk na autostradzie – kierowcy tirów z Europy Wschodniej”), wyemitowany w rozgłośni SWR.

w kategorii Telewizja i formaty wideo – Katharina Zabrzynski za reportaż „Was wurde aus dem deutschen Rentnerdorf in Polen?” („Co się stało z niemiecką wioską dla emerytów w Polsce?”), produkcja rbb, zespół Kowalski;

Andrzejkowe wróżby w Zjednoczeniu Polaków w Berlinie

wrozby

 

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29  30 listopada. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Współcześnie andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę i są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Tak właśnie Zjednoczenie Polaków w Berlinie potraktowało Andrzejki.

Były wróżby, były polskie przysmaki, tańce i przede wszystkim dobry humor. Jest to też okazja do wspólnej zabawy, do przypomnienia i pielęgnowania polskich tradycji i języka polskiego. Warto tu wymienić niektóre andrzejkowe wróżby i zabiegi magiczne, które do dzisiaj można spotkać w różnych regionach Polski.

Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe zamążpójście.

Członkowie Zjednoczenia mocno skupili się na tradycji wróżenia ze skórki jabłka. Wszyscy bardzo się starali, żeby tak obrać jabłko, aby skórka była jak najdłuższa.

Polski Jarmark Gwiazdkowy w Poczdamie

Stern

Sternenmarkt »Jarmark Gwiazdkowy« w Poczdamie z nastrojową atmosferą dziedzińca Kutschstallhof przenosi w klimat polskich świątecznych tradycji. Ponad 20-godzinny program kulturalny – Sternenfest »Festyn Gwiazdkowy« – tworzony jest przez artystów z Polski i Niemiec, towarzyszy przez cały weekend trwania jarmarku. Na miłośników polskich specjałów kulinarnych czeka bogata oferta: od słodkości takich jak polskie cukierki, pierniki, gofry i miód, po wykwintne przysmaki, jak ser owczy, pierogi, bigos i specjały tatarskie.

Na ponad 50 stoiskach polscy rzemieślnicy prezentują różnorodną paletę swojej twórczości. Obejmuje ona tradycyjne ozdoby świąteczne, rzeźby w drewnie, ceramikę, wyroby skórzane, odzież, a także wyroby ze szkła i biżuterię. Przykładem ciekawego rękodzieła jest tworzona przez polską artystkę Magdalenę Ziółkowską metodą upcyclingu – biżuteria z talerzy (https://www.bizuteriaztalerzy.pl/). Ta autorska technika polega na wykorzystaniu porcelany  z odzysku. Fragmentom stłuczonych naczyń, poprzez szlifowanie w rozmaite kształty, rzeźbiarka nadaje funkcje - kolczyków, naszyjników i broszek. Każdy wyrób wykonuje własnoręcznie, a efekt jest unikatowy, ponieważ każdy przedmiot występuje w jednym egzemplarzu. W swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim polską ceramikę użytkową - wyroby z Bolesławca, fajans włocławski, Ćmielów, Chodzież, naczynia ze stołówek z logo Społem czy GS. W ten sposób Magdalena Ziółkowska stara się promować dobre tradycje polskiej ceramiki użytkowej na arenie międyznarodowej.